Warning: Use of undefined constant ddsg_language - assumed 'ddsg_language' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/zoopsycholog/public_html/blog/wp-content/plugins/sitemap-generator/sitemap-generator.php on line 45
Podjęcie decyzji o wzięciu psa / kota ze schroniska | BLOG ZOOPSYCHOLOGA * kociego i psiego psychologa * * specjalisty relacji człowiek - zwierzę towarzyszące * behawiorysty

Podjęcie decyzji o wzięciu psa / kota ze schroniska

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”  (Ustawa o ochronie praw zwierząt)

W poprzednim artykule (wpis: „Zanim przygarniesz psa lub kota”) podałem już kilka rzeczy do przemyślenia przed adopcją psa lub kota, dlatego w tym miejscu tylko parę zdań uzupełnienia i podsumowania. Decyzja o wzięciu zwierzaka ze schroniska musi być przemyślana! Takiej decyzji nie wolno podejmować pochopnie, pod wpływem chwili, zachwytu nad ślicznym szczeniaczkiem lub kociakiem albo rozkosznie wdzięczącym się zwierzakiem ze schroniskowego boksu. Pies i kot to zwierzęta, które czują i nie można ich traktować jak rzecz! Należy pamiętać o tym, że podobnie jak człowiek, zwierzę może być radosne lub może cierpieć. Pod wpływem złych doświadczeń życiowych nabiera niepewności i nieufności. Zanim podejmie się pochopną decyzję o adoptowaniu psa lub kota, trzeba się zastanowić, być może ktoś już wcześniej tego zwierzaka miał albo go wcześniej wziął ze schroniska i z niespodziewanych przyczyn go potem oddał. Zwierzęta bardzo źle znoszą takie sytuacje, brak pewności, brak swojego miejsca, brak opieki człowieka. Dlatego decyzja o adopcji musi być bardzo dobrze przemyślana i skonsultowana z innymi członkami rodziny! Oprócz ludzkiego sumienia, nad prawami zwierząt czuwa ustawa o ochronie praw zwierząt, w której wyraźnie jest napisane, że „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – należy o tym pamiętać i szanować zwierzę w każdych okolicznościach.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PSA / KOTA

Wybierając odpowiedniego dla siebie zwierzaka ze schroniska, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników:

 • Wiek

Szczeniak/kociak zachowuje się zupełnie inaczej niż podrostek (zwierzę kilkunastomiesięczne), czy zwierzę dorosłe. Wybierając odpowiedniego psa/kota dla siebie trzeba wziąć pod uwagę zarówno to, ile czasu i uwagi możemy poświęcać mu dziennie, jak też warunki panujące w domu i w zależności od tego dobrać odpowiedni wiek. Zwierzę młode będzie zawsze absorbowało więcej czasu, gdyż musi się nauczyć wszystkich reguł panujących w domu. Trzeba też liczyć się z ewentualnymi szkodami, jakie może zrobić (sikanie w domu, gryzienie różnych przedmiotów itp.).

 • Płeć

Zachowania samców różnią się od zachowań samic. Zwierzę wzięte ze schroniska jest zazwyczaj wysterylizowane, jednak nie zawsze, dlatego należy się upewnić przed adopcją, czy zwierzak był już poddany zabiegowi. Zabieg kastrowania zwierzaków ze schroniska jest obowiązkowy! Ze względu na unikanie niechcianych miotów i mnożenie kolejnych niechcianych zwierząt.

 • Wielkość (głównie dotyczy psów)

Biorąc psa podrośniętego lub dorosłego widzimy jakiej jest wielkości. Należy dobrać dla siebie psa do warunków, jakie jesteśmy w stanie mu zapewnić. Trzeba pamiętać, że im większy pies, tym więcej miejsca będzie potrzebował i tym więcej jedzenia będzie jadł. Dlatego branie psa dużego musi być dobrze przemyślane i odpowiednio dostosowane do warunków mieszkaniowych i finansowych, jakie możemy mu zaoferować. Jeśli decydujemy się na szczeniaka i nie wiemy do jakiej wielkości może urosnąć, to najlepiej skonsultować to z pracownikiem schroniska lub weterynarzem, który będzie wiedział więcej o psie.

 • Zachowanie

Trzeba spytać opiekunów i pracowników schroniska, co wiedzą o danym zwierzaku. Nie można podejmować decyzji tylko i wyłącznie na podstawie tego, jak zwierzak się zachowuje w klatce. Pies w obecności innych psów z boksu lub nieznajomych ludzi, którzy stoją przed boksem, może zachowywać się zupełnie inaczej, niż sam na spacerze, czy z opiekunem, którego lubi i któremu ufa. Podobnie jest z kotem, inaczej zachowuje się w klatce z innymi kotami, a inaczej sam.

 • Stopniowe zapoznawanie się

Dobrym pomysłem jest przyjść do schroniska kilkakrotnie. Poznać psa/kota, spróbować wyjść z psem na spacer, wpierw pod okiem opiekunów ze schroniska, a potem samodzielnie. W ten sposób, gdy zdecydujemy się ostatecznie na wzięcie tego konkretnego zwierzaka do domu, to nie będzie dla nas całkiem obcy.

 • Pytania do pracowników

Przed ostateczną decyzją i wzięciem zwierzaka do domu, należy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji od pracowników schroniska. Najcenniejsze informacje to takie, które dotyczą jego zachowania w różnych sytuacjach, których my nie jesteśmy w stanie sami zobaczyć podczas zapoznawania się ze zwierzakiem. Takich wiadomości mogą nam udzielić pracownicy obsługi schroniska, którzy karmią zwierzęta, sprzątają w boksach, wyprowadzają psy na spacery. Wolontariusze, którzy pomagają w schroniskach też mogą być cennym źródłem informacji. Czasem warto też zapytać weterynarza, który mógł mieć do czynienia z psem podczas szczepień, ewentualnych zabiegów, czy też rutynowych kontroli. Warto też poprosić o opinię zoopsychologa, który w razie potrzeby może wykonać odpowiednie testy psychiczne psa/kota.
O co należy spytać w pierwszej kolejności?
– o aktywność zwierzaka;
– o jego relacje z innymi psami/kotami;
– o jego relacje z ludźmi (i z dziećmi, jeśli to nas dotyczy);
– czy bywa lękliwy, a jeśli tak to, w jakich sytuacjach;
– jak zachowuje się na spacerach (czy ciągnie, czy zna jakieś podstawowe komendy, czy ma tendencje do uciekania itp.);
– jeśli pies wcześniej miał dom, to czy mieszkał wewnątrz, czy na zewnątrz (mieszkanie, dom, ogród, buda);
– i wszystko inne, co może nam się przydać i co chcemy wiedzieć o zwierzaku zanim do nas ostatecznie trafi. Im więcej pytań zadamy, tym więcej dowiemy się o zwierzęciu i będziemy mieć większe szanse, że ten konkretny zwierzak, to jest rzeczywiście ten właściwy dla nas i naszej rodziny.

JEŚLI MASZ JAKĄKOLWIEK WĄTPLIWOŚĆ, CZY DASZ SOBIE RADĘ,
CZY MASZ CZAS I ŚRODKI FINANSOWE NA POSIADANIE PSA LUB KOTA
NIE ADOPTUJ GO!!!

Tagi: ,

komentarze 2 do wpisu “Podjęcie decyzji o wzięciu psa / kota ze schroniska”

 1. Ela pisze:

  Witam chciałabym się dowiedzieć czy wprowadzenie do domu malutkiego kotka może spowodować u psów (które były tresowane i zaczęły być już w miarę poukładane) reakcje gryzienia wszystkiego co się nie rusza i na drzewo nie ucieka? Dodam że zanim wzięłam kotkę do domu najpierw był okres próbny ,zwierzaki się polubiły razem spały i się bawiły. Bardzo proszę o pomoc ponieważ pokochaliśmy kotkę i nie chcemy by była ona przyczyną demolki spowodowanej przez pieski. Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

  • zoopsycholog pisze:

   Pani Elu,
   Nie można wykluczyć, że na zmianę zachowania psów może mieć wpływ stres. Do głosu mógł dojść instynkt łowiecki, a skoro psom nie wolno dopaść kociaka, więc swoją frustrację mogą wyładowywać na gryzieniu wszystkiego wokół. Wyraźnie zaznaczam: może to być przyczyną, ale nie musi. W tej sytuacji zoopsycholog/behawiorysta powinien bliżej przyjrzeć się sytuacji i znaleźć właściwą przyczynę. Należy w kontrolowany i konstruktywny sposób zaspokoić potrzebę gryzienia i łowiectwa. Dużo gryzaków, dużo ruchu i np. aportowania do upadłego. Problem jest do rozwiązania, ale to wymaga bezpośredniej pomocy profesjonalisty.

Zostaw odpowiedź